SON EKLENEN ALBÜMLER

SON DAKİKA

Şimdi Öğrendin

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu haber 22 Ocak 2021 - 15:13 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.
İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI KİMDİR?

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında faaliyet göstermek amacı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarda çalışma hayatını denetleyen teknik elemanlardır.

Yeni işe başlayan bir iş güvenliği uzmanı, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ile başlayarak, belirtilen şartları taşımaları halinde sırasıyla B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlığına yükselmektedir. En yüksek sınıf olan A sınıfı iş güvenliği uzmanları bütün tehlike sınıflarında görev alabilmektedir.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ GÖREVLERİ:

Mevzuata göre iş güvenliği uzmanının görevleri şu şekildedir:

1. Rehberlik:

 • İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
 • İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.
 • İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.
 • İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.

2.Risk değerlendirmesi:

 • İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

3.Çalışma ortamı gözetimi:

 • Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek.
 • İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.

4.Eğitim, bilgilendirme ve kayıt:

 • Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
 • Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.
 • Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
 • Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
 • Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek.

5.İlgili birimlerle işbirliği:

 • İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.
 • Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak.
 • Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak,
 • Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR?

İş Güvenliği uzmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Ancak üniversitelerin bazı bölümleri şart koşulmaktadır:

 • Mühendislik veya mimarlık bölümü
 • Fizik, kimya ve biyoloji bölümü,
 • Teknik öğretmenlik bölümü
 • Üniversitelerin iş güvenliği programı mezunları iş güvenliği uzmanı olabilirler.

İş Güvenliği Uzmanlığı için diploma alındıktan sonra ÖSYM tarafından yapılan iş güvenliği uzmanlığı sınavına girilmesi gerekmektedir. 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli sınavdan en az 70 puan aldıktan sonra iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olabilirler. İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hazırlanırken bakanlıklarca yetkilendirilmiş iş güvenliği kurslarından birine gitmek ve kurs sonrasında staj yapmak gerekmektedir. Kursa katılım sağlamayan ve staj yapmayan adayların sınav başvuruları reddedilmektedir. Derslerin %90’lık kısmına ve stajın tamamına katılma zorunluluğu bulunmaktadır.

İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN SÜRESİ:

Eğitim süresi ortalama 200-250 saat olup, staj bu sürenin içine dahildir. Kurslarda adaylara hem teorik hem de uygulamalı eğitim sunulmaktadır. Staj ise 5 gün sürecek olup mecburidir.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MAAŞLARI NE KADARDIR?

İş Güvenliği uzmanları yıllık enflasyon değerine göre ortalama maaş almaktadır. A B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşları birbirinden farklıdır.

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MAAŞI:

C sınıfı sertifikası olan bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ortalama 3 bin TL ile 4 bin TL arasında maaş almaktadır. Meslekte ilerleyip tecrübe kazanılması halinde rakam 4 bin 500 TL’ye çıkacaktır.

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MAAŞI:

B sınıfı sertifikası olan bir iş güvenliği uzmanı 3 bin ile 7 bin TL arasında maaş almaktadır.

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MAAŞI:

A sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanları yüksek miktarda maaş almaktadır. Başlangıçta 5 Bin TL ve üzeri ödeme alan uzmanlar, meslekte ilerledikçe 10-11 bin TL maaş almaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER