SON EKLENEN ALBÜMLER

SON DAKİKA

Şimdi Öğrendin

Lise Mezunu Nasıl Polis Olabilir ?

Bu haber 14 Ekim 2020 - 22:07 'de eklendi ve 66 views kez görüntülendi.
Lise Mezunu Nasıl Polis Olabilir ?

Lise Mezunu Nasıl Polis Olabilir ?

Lise mezunu olan arkadaşlar kısa yoldan meslek sahibi olma adına, bir çok aday polislik sınavlarını takip etmekte ve polis olma yolarını aramaktadır. Bu yazımızda en az lise mezunu olan bir kişi nasıl polis olabilir bu konuya  detaylı olarak değineceğiz.

Polis Akademisi PÖH alanında şimdiye kadar en az lise mezunu eğitim seviyesinde olan arkadaşlar için 2016 yılı sonrası 1 erkek PÖH alımı ve 1 kadın PÖH alımına çıktı. Bu alımları yapmasının en büyük sebebi ise 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ihraç edilen personelin yerine yenisi alınması amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Bakan SOYLU’ya geçtiğimiz günlerde yönetilen yeni PÖH alımı gelecek mi soruna sayın bakan; şuan yeterli sayıda PÖH personelinin olduğunu ve artık meslek içerisinden PÖH alımı yapacaklarını, ihtiyaç duyulması halinde ise dış kaynaktan PÖH alacaklarını belirtmişti.

Sonuç olarak lise mezunu olan adaylar için şuan PÖH alımı mevcut değildir. Bu da şuan lise mezunu olan adaylar için polislik sınavı olmadığı anlamına gelmemektedir. Lise mezunu adayları her yıl düzenli olarak alım yapan PMYO sınavı ile de polis olabilir.

Ortaöğretim KPSS Puanı İle Lise Mezunu Polis Alımı Var Mı ?

Ortaöğretim KPSS sınavı ile en son 500 kadın PÖH alımı yapıldı ve şuan hali hazırda ortaöğretim KPSS ile polis alımı bulunmamaktadır. Bunun yerine her yıl TYT puanı ile düzenli polis alımı yapan PMYO alımını aşağıdan inceleyebilirsiniz. 

PMYO Nedir ?

PMYO, Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelmektedir. Lise mezunu olan adayların polis olmak için başvuru yaptığı sınav sitemlerinden biridir.  PMYO mezunu olan aday özel harekat olmayıp normal polis olarak görevine başlamaktadır.

PMYO Alımı Ne Zaman ?

PMYO yani lise mezunu polis alım sınavı her yıl düzenli olarak ilana çıkmaktadır. Lakin bu sene pandemiden dolayı ne yazık ki hala alıma çıkmadı. Alım yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir açıklama yapılmamasından dolayı adayların gözleri polis akademisinden gelecek ilanı beklemektedir. 

PMYO Alım Şartları Ne Olacaktır ?

PMYO alımı ilana çıktığında aşağıdaki şartları isteyecektir. Sizlerde aşağıdaki şartlara uygunsanız lise mezunu polis alımı olan PMYO ilanını bekleyebilirsiniz.

Alım Şartları:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2020 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (250 – 260) arası ham taban puan almış olmak;
  Not: Puan daha belli değildir fakat yukarıda belirtilen aralıkta olacaktır.
  Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2020 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2020) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1995 – 01 Ekim 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak), 
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
  • 1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
  • 2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,”
 • Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
 •  Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 •  Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 •  Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
1kul 16.10.2020 / Cevapla

Ben bu sene tyt ye girecegim 2. Senem bu sene baya hazırlanıyorum. En az ham puan 300 350 arası bekliyorum. Ayrıyeten spora ve parkura da hazırlaniyorum sözlü mülakat çıkmış sorulara bakıyorum. Yanlız torpil çok fazla diyorlar. Aydınlatırsanız sevinirim. 300 puan alıp sozlü mülakatdan da geçersem gidebilirmiyim

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER