SON EKLENEN ALBÜMLER

SON DAKİKA

Şimdi Öğrendin

Polis Alımında Çok Önemli Değişiklik(10 Katı Aday Çağrılacak)

Bu haber 21 Aralık 2021 - 20:33 'de eklendi ve 7.148 views kez görüntülendi.
Polis Alımında Çok Önemli Değişiklik(10 Katı Aday Çağrılacak)

21 Aralık 2021 tarihinde Resmi gazetede gelen sondakika yönetmeliklere göre POMEM ve PMYO Giriş yönetmeliklerinde değişikli yapıldı. 28. Dönem POMEM Polis alımı ilanını bekleyen adayları ilgilendiren yönetmelik ardından Polie Alımı ilanı geliyor mu? İlgili yönetmeliklerde oluşturulan Değişiklikleri ve 28. Dönem POMEM ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

POMEM ve PMYO Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapıldı.

Resmi Gazete’nin 31696 sayısına göre POMEM ve PMYO giriş yönetmeliklerinde farklılık yapıldı. Söz hususu farklılıklar YKS, KPSS, Sınav ücreti ve Değerlendirmeleri ilgilendiriyor.

PMYO ( Polis Meslek Yüksekokulları ) Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 saseneı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasına alttaki cümle eklenmiş, aynı maddenin mülga ikinci fıkrası alttaki şekilde tekrar düzenlenmiş, üçüncü ve dördüncü fıkraları alttaki şekilde değiştirilmiş ve beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

“Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye uygulanacağı ile müracaat tarihlerinin değiştirilmesi ya da süresinin uzatılmasına dair hususlar her devre amacıyla Başkanlıkça belirlenir.”

(2) Adayların ön müracaatları, elektronik bölge üzerinden alınır. Eksik bilgi ve belgeyle ya da posta yolu ile oluşturulan müracaatlar ile müracaat vakti atlattıktan sonra oluşturulan müracaatlar kabul edilmez.”

(3) ÖSYM doğrulusunda o sene içerisinde oluşturulan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; Bakanlık onayı ile tespit edilen puan türü ya da türlerinden ön müracaatı alınan erkek ve bayan adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o devre amacıyla alıncak erkek ve bayan öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit ya da görev malulü eş ya da çocukları amacıyla bu hüküm uygulanmaz.

(4) Başvuruda tespit edilen adaylardan Başkanlıkça tespit edilen miktarda imtihan ücreti alınır. Ücretler Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılır. Şehit ve görev malulü eş ve çocuklarından imtihan ücreti alınmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

POMEM ( Polis Meslek Eğitim Merkezleri ) Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 saseneı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasına alttaki cümle eklenmiş, aynı maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları alttaki şekilde değiştirilmiştir.

(2) “Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye uygulanacağı ile müracaat tarihlerinin değiştirilmesi ya da süresinin uzatılmasına dair hususlar her devre amacıyla Başkanlıkça belirlenir.”

(3) Adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda müracaatnun olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir. Ön müracaatı alınan erkek ve bayan adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o devre amacıyla alıncak erkek ve bayan öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit ya da görev malulü eş ya da çocukları amacıyla bu hüküm uygulanmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

Sonuç Olarak Bu Yönetmelik Değişikliği Ne Anlama Geliyor ?

Kısaca anlatmak gerekirse burada ki durum şudur. 7.000 kişilik bir alım olduğunda önceden KPSS puanı tutan herkes bir sonra ki aşamaya geçmeye hak kazanıyordu. Şimdi ise 7.000 kişilik bir alımda  70.000 kişi içinden en yüksen puandan başlanıp 70.000 kişiye kadar puan sıralaması yapılacak ve bu 70.000 kişi içine giremeyen elenecektir.

28. Dönem POMEM Alımı Ne Zaman Geliyor ?

Polis Akademisi Başkanlığı 27. devre POMEM yedek planlamalarını tamamladı. Sırada 28. devre POMEM var. Binlerce aday Polis alımı ilanını beklerken Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik farklılığı ilanın beklentisini arttırdı ve bu ay bitmeden alımın gelmesi yüksel ihtimal olarak ulunmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER